WYCIECZKA DĘBLIN-MAJDANEK

Bardzo bogaty program miała wycieczka, w której uczniowie naszej szkoły uczestniczyli 16 maja wraz z opiekunami panią Bogusławą Bójko-Pietroczuk, panią Joanną Sapieżyńską i panią Mirosławą Szpilko.

Najpierw młodzież udała się do Dęblina, gdzie zwiedziła Muzeum Sił Powietrznych. Najwięcej entuzjazmu wzbudziła w uczniach, niezależnie od płci, ekspozycja na świeżym powietrzu. Pewnie dlatego, że zwiedzający mogli nie tylko oglądać śmigłowce, samoloty, czy stacje radiolokacyjne, ale również wejść do samolotu Jak-40 i śmigłowca Mi-6.

Uczniowie zwiedzili też stałą ekspozycję, poświęconą historii lotnictwa w Polsce. Ogromne zainteresowanie wzbudziła część wystawy dotycząca okresu II wojny światowej np. archiwalia związane z legendarnym Dywizjonem 303.

Następnie młodzież udała się do Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. Uczniowie poznali ofertę edukacyjną szkoły, zapoznali się z zasadami rekrutacji, zwiedzili uczelnię, obejrzeli bazę szkoleniową i zaplecze sportowe, a nawet mieli możliwość zasiąść w symulatorze lotów. Na zakończenie wizyty w Szkole Orląt wysłuchali wykładu, dotyczącego historii tej jedynej w swoim rodzaju uczelni. Wykład wygłosił adiunkt w Katedrze Nawigacji Lotniczej WSOSP w Dęblinie płk dypl. dr inż. Adam Bondaruk, dzięki uprzejmości którego nasi uczniowie mogli obejrzeć szkołę.

Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie Państwowego Muzeum na Majdanku. Uczniowie z przejęciem wysłuchali opowieści przewodnika o historii obozu i zagładzie Żydów Lubelszczyzny. Obejrzeli też wystawy przygotowane w obozowych barakach m.in.: „Okupacja w Lublinie”, „Akcja Reinhardt”. Wstrząsające wrażenie wywarło na młodzieży zwiedzanie łaźni i krematorium. Wycieczkę zakończyła chwila zadumy przy pomniku ofiar.

A.C.       

GALERIA ZDJĘĆ