NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI „ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH”

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to obchodzone 1 marca święto państwowe poświęcone „bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”.

W naszej szkole obchody tego święta zorganizowały nauczycielki historii pani Joanna Sapieżyńska i pani Barbara Sajewicz. Została przygotowana gazetka ścienna pt. „Żołnierze Niezłomni”, a 2 marca pani Joanna Sapieżyńska wygłosiła wykład dla uczniów klas pierwszych na temat bohaterów podziemia antykomunistycznego, połączony z prezentacją filmów dokumentalnych, których bohaterami byli generałowie August Emil Fieldorf i Leopold Okulicki oraz rotmistrz Witold Pilecki.

Warto podkreślić, że żołnierze zaprezentowani uczniom to postacie niebudzące żadnych kontrowersji, dla których hasło „Bóg , Honor, Ojczyzna” było prawdziwą życiową dewizą, a nie pusto brzmiącymi słowami. Ich walka o niepodległość Ojczyzny i heroiczna postawa sprawiają, że należy im się miano nie tylko niezłomnych, ale też nieskazitelnych.

A.C.       

GALERIA ZDJĘĆ